Au apărut primele fotografii-spion cu varianta de serie Husqvarna 401 Vitpilen, varianta „de stradă“ a conceptului prezentat toamna trecută.
Sincer, fotografia apărută pe moto-net.com m-a cam dezumflat. Mă îndrăgostisem iremediabil de cele două concepte Husqvarna (vezi fotografiile de mai jos), atunci când le-am văzut prima dată. Din păcate, versiunea de serie a modelelor bazate pe platforma KTM 390 Duke, vor avea un far lunguieț și nu unul rotund. Cel puțin varianta „de stradă“, cu semighdioane, de inspirație cafe-racer.
Chiar și-așa, fără culorile de „camuflaj“ probabil va arăta bine, pentru că cele mai multe elemente au fost păstrate. Nu știm exact cand vom vedea versiunile de serie, dar e cert că acestea vor exista.
Cele două modele Husqvarna 401 vor fi echipate cu un monocilindru de 390 cmc și se vor bate cu noile modele BMW de 300 cmc (despre care deocamdată știm doar că vor exista, nu cunoaștem mai multe detalii). Vor fi construite în India și ar trebui să aibă un preț prietenos.