Experiment. Am luat o motocicletă, iar de la viteza de 50 km/h am frânat, pe rând, cu spatele, fața și combinat. Rezultatele, în filmul de mai jos.
Este evident că două frâne sunt mai puternice decât una singură și știm cu toții că trebuie să frânăm atât cu spatele cât și cu fața. Nu asta am vrut să arătăm, ci diferențele dintre distanțele de frânare.
Filmul a fost realizat de către Drive Mag Riders, o publicație dedicată motocicliștilor vorbitori de limbă engleză, din echipa căreia facem parte și noi, cei de la PeMotoare. Pilot Bogdan Buleandră: lider în clasamentul provizoriu al Campionatului Național de Viteză, clasa debutanți 600.
Avem în vedere astfel de filme și în viitorul apropiat. Următorul va explica cum poți merge cu motocicleta în cazul în care ți s-a rupt cablul de ambreiaj. Dacă ți-a plăcut, abonează-te la canalul de YouTube.