În sfârșit, vom putea vedea curse de Superbike în România. Circuitul Motor Park de la Adâncata va fi inaugurat în octombrie cu o etapă Dunlop Romanian Superbike, dar veștile bune nu se opresc aici. Anul viitor ar urma să fie omologat de Federație, care va încerca să organizeze și o etapă de Campionat Est-European.
Prima cursă de viteză din țara noastră pe un circuit dedicat va avea loc la începutul lunii octombrie. Pista de la Motor Park va fi „botezată“ în weekendul 2-3 cctombrie, cu ocazia ultimei etape din 2014 a competiției private Dunlop Romanian Superbike. Circuitul va fi folosit, inițial, în varianta de 3.400 m, urmând ca din 2015 să fie pusă la dispoziție varianta completă a pistei – 4.200 m. În momentul de față, circuitul este asfaltat, iar până la etapă se vor finaliza opt boxe, o parte a padock-ului și utilitățile, potrivit site-ului competiției Dunlop Romanian Superbike. La aceasta etapă vor avea loc câte două curse pentru fiecare clasă, 600 cmc și 1000 cmc.
Vineri, 3 octombrie, vor avea loc revizia tehnică și antrenamente libere. Sâmbătă vor fi calificări pentru toate clasele și se va disputa câte o cursă de la clasele Supersport și debutanți. Duminică vor avea loc ambele curse Superbike și câte o manșă Supersport, respectiv debutanți, se mai arată pe site.
Cristi Mureșan: Vrem să organizăm etapă de Est-European
Contactat de PeMotoare.ro, Cristi Mureșan, președintele Federației Române de Motociclism a declarat că în acest moment circuitul nu este omologat de către Federație, dar că acest pas ar putea fi făcut în primăvară. După aceea, va putea găzdui și etape de Campionat Național, sau chiar mai mult.
„Este necesară organizarea unei cupe de omologare, cât mai devreme, în primăvara anului 2015. Vrem să aducem un expert din Europa care să evalueze circuitul. Trebuie să vedem dacă se respectă normele de siguranță și de construcție (spații de degajare, ieșire de la boxe, paddock-uri) și avem în plan să organizăm o etapă de Campionat Est-European de Viteză la Adâncata“, a declarat Cristi Mureșan, președinte FRM.
În acest moment, piloții din România aleargă în două competiții: Campionatul Național de Viteză (organizat de către Federația Română de Motociclism) și cupa privată Dunlop Romanian Superbike. Ambele competiții se desfășoară pe circuite din țările vecine, din lipsa unei alternative autohtone.
Construcția și omologarea circuitului Motor Park de la Adâncata ar putea readuce cursele de viteză în România, după ani buni de pauză, de la suspendarea etapelor de pe aeroporturi.
Circuitul se afla în zona comunei Adâncata (aproximativ 50 km de București). Ca să ajungi acolo, poți merge pe ruta București – Urziceni – Ploiești, iar la km 16 faci stânga către comuna Adâncata. La 500 de metri pe partea stângă este accesul către circuit.
Mai multe detalii despre circuitul Motor Park Romania
Foto: Dunlop Romanian Superbike