09/01/2014
Sondaj. Unde v-ar plăcea să petreceți cu BMW România?
10/01/2014

VIDEO Motocicletă în flăcări și lacrimi la Dakar. Rezumatul etapei V

Lacrimi de durere și dezamăgire pe fața lui Paul Goncalvez, după ce motocicleta sa a luat foc și l-a scos din joc. Etapa V a adus o victorie pentru Marc Coma, care a trecut în fruntea clasamentului.

Portughezul Paul Goncalves, pilotul echipei Honda, spune că avea un ritm bun, aflându-se în fruntea cursei. Era o zi toridă, cu peste 40 de grade și, la un moment dat, a simțit o căldură puternică la picioare. Când s-a uitat, motocicleta luase foc. După cum se vede și în filmarea de mai jos, a încercat să stingă flăcările cu nisip, dar n-a avut nicio șansă. „Sunt foarte dezamăgit, după cât de mult am muncit în timpul anului, să fiu scos din cursă în acest fel“, a declarat Goncalves.

US – Stage 5 – Top Moment – (Chilecito > Tucumán) de Dakar

Marc Coma – KTM -, pe de altă parte, a avut o zi foarte bună. A făcut o cursă perfectă și a terminat cu 12 minute în fața pilotului de pe doi. Mai mult, deși i s-a spart rezervorul, a reușit să rezolve problema și să ducă cursa la bun sfârșit. Asta, pe lângă faptul că rivalii săi au avut o cursă foarte slabă. Barreda a terminat cursa pe locul 13, la o diferență de 44 de minute, iar Despres a avut o zi și mai proastă. Din cauza unor problmele cu alimentarea a ratat un checkpoint, a terminat pe locul 33 și a primit o penalizare de o oră. Astfel, a ajuns pe locul 12 în clasamentul general.

Etapa V trebuia să fie cea mai lungă de la Dakar 2014, dar din cauza condițiilor dificile a fost scurtată la 211 km.