13/09/2013
Lorenzo, primul la San Marino. Rossi, pe patru
15/09/2013

Marquez pleacă din pole position la Misano. Rossi, pe trei

Marc Marquez a obținut cel de-al șaselea pole position în MotoGP, doborând recordul pe tur stabilit de Casey Stoner.

Pilotul Honda va împărți grila de start cu cei doi piloți Yamaha – Jorge Lorenzo și Valentino Rossi. Cu toate ca a căzut în ce de-a patra sesiune de antrenamente libere, Marquez a obținut un timp de 1.32.915 pe circuitul de la Misano, doborând recordul lui Casey Stoner.

Dani Pedrosa, care obținea pole position anul trecut, a fost cu opt zecimi de secundă în spatele colegului său și va lua startul de pe locul patru. De pe cinci va pleca Cal Crutchlow, iar de pe șase Aleix Espargaro, care a obținut un loc foarte bun pentru motocicleta pe care o are.

Următoarele poziții sunt ocupate de Stefan Bradl, Alvaro Bautista și piloții Ducati – Andrea Dovizioso și Nicky Hayden.

Cristian Predoi
Redactor-șef PeMotoare.ro Facebook: Cristian Predoi Instagram: @cristian.adventure