18/10/2013
Lorenzo cucerește Australia. Marquez descalificat
20/10/2013

Lorenzo pleacă din pole la Phillip Island

Jorge Lorenzo a obținut al treilea pole position al sezonului pentru cursa din Australia. Lorenzo împarte prima linie cu Marq Marquez și Valentino Rossi.

Pilotul echipei de uzină Yamaha, Jorge Lorenzo va pleca primul din grila de start în cursa de mâine de la Phillip Island. Sesiunea de calificări nu a fost lipsită de incidente. Lorenzo a lovit cu motocicleta sa un pescăruș în primul tur cronometrat, dar tot a realizat la finalul sesiunii de calificări un timp de 1’27.899.

Mai lent cu 0.221 a fost Marc Marquez (Repsol Honda), în timp ce primul rând al grilei de start a fost completat de coechipierul lui Jorge Lorenzo, italianul Valentino Rossi. În spatele celor trei se vor afla în ordine Alvaro Bautista (Gresini Honda), Dani Pedrosa (Repsol Honda) și Cal Crutchlow (Monster Yamaha Tech 3).