12/04/2014
Sykes, omul zilei în Spania. Weekend perfect pentru Kawasaki
13/04/2014

Debut cu ghinion pentru Mureșan la Stock 1000. Arădeanul a căzut în ultimul tur

Deși făcea o cursă bună, Robert Mureșan a pierdut toate punctele în ultimul tur de circuit, la MotorLand Aragon. Pilotul român a căzut cu doar câteva momente înainte de final, încercând să ajungă pe locul 9.

Robert Mureșan a avut ghinion la debutul sezonului 2014, în Campionatul Mondial Superbike, clasa Stock 1000. Arădeanul a terminat sesiunea de calificări pe locul 15, dar a pierdut două poziții la start. Ulterior, a reușit să revină, iar în turul șapte a reușit să ajungă pe poziția 11. A rămas acolo până spre finalul cursei, când a căzut, probabil încercând să forțeze ca să treacă în fața lui R. Lannuse, pilot ce se afla pe 10.

UPDATE: Între timp, am aflat mai multe detalii despre căzătura lui Robert Mureșan. A vrut să-i depășească, în ultimul tur, pe cei doi piloți din fața sa ca să ajungă pe 9, dar a pierdut spatele și a căzut.

Cursa Stock 1000 a fost câștigată detașat de Mercado (Ducati), urmat de Savadori (Kawasaki) și Smith (Honda).

Cristian Predoi
Redactor-șef PeMotoare.ro Facebook: Cristian Predoi Instagram: @cristian.adventure