Red Bull Romaniacs a fost câștigat de Jonny Walker
20/07/2015
Lupii Liberi te cheamă la petrecere. Haita se strânge lângă Râșnov
21/07/2015

Robert Mureșan, o nouă victorie în CNVM. Rezultate

Robert Mureșan s-a impus pe Motor Park România la clasa superbike. Arădeanul a terminat cursa cu 11 secunde în fața principalului rival, Cătălin Cazacu. La supersport, câștigător detașat a fost Ionel Pascotă.

Atmosferă încinsă duminică pe Motor Park România. A doua etapă de Campionat Național îi aducea la start pe cei mai buni piloți de superbike și supersport din țara noastră, iar toată lumea avea să fie cu ochii pe duelul dintre Robert Mureșan și Cătălin Cazacu. Weekendul a fost adjudecat de Mureșan, care a scos cei mai buni timpi, a bătut recordul de circuit (1:24.619) și câștigat cursa de superbike cu un avans de 11 secunde față de rivalul Cazacu, după ce a plecat din pole position. Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Bogdan Vrăjitoru.

Diferențele au fost și mai mari la supersport, unde Ionel Pascotă a terminat cursa cu 30 de secunde față de locul al doilea – Emil Drăgici.

Așadar, Robert Mureșan și Ionel Pascotă rămân în fruntea clasamentului general, după două etape cu maximul de puncte, pe Motor Park România. „Nu aș putea să spun că a fost o cursă ușoară din perspectiva problemelor cu care ne-am confruntat, nu am reușit să avem seturile de pneuri noi necesare și o defecțiune a cutiei de viteze ne-a ținut pe loc. M-am simțit bine pe circuit și o să coborâm și mai mult timpul pe tur, cu siguranță”, spune Mureșan, care aleargă, de asemenea, în WSBK Stock 1000.