Amenzi de peste 3.000 de euro. Rezolvă problemele din trafic?
18/09/2013
Motocicletă placată cu aur. 100 CP și 650.000 de euro
19/09/2013

Yamaha, gata de lansarea YZF-R 250

Yamaha ar putea lansa  la EICMA 2013 sportiva de capacitate mică YZF-R 250, despre care se vorbește de ceva vreme. 

Conform presei italiene (InSella.it), producătorul japonez de motociclete a pregătit debutul oficial al unei sportive noi. Se pare că inginerii din Iwata vor prezenta oficial modelul YZF-R 250. Motocicleta va avea un motor de 250 cmc, iar scopul japonezilor este să ocupe o parte din piața motocicletelor de cilindree mică, o piață în plină dezvoltare.

Hiroyuki Suzuki, chief executive și managing director pentru Yamaha Motor India, a anunțat nu cu mult timp în urmă, că el este cel implicat în dezvoltarea acestui proiect. Mai mult, Hiroyuki a mai spus  că motocicleta este destinată pieței din India. Însă, de la piața indiană la piața europeană este doar un mic pas așa cum a demonstrat KTM cu gama Duke, 125/200/390.

În momentul de față, nu sunt cunoscute detalii referitoare la motorul ce va echipa Yamaha YZF-R 250, dar este probabil ca acesta să fie derivat din cel existent pe WR 125 sau chiar de pe WR 250F. Pentru moment, pe mai multe forumuri și bloguri circulă o fotografie cu o așa zisă Yamaha YZF-R 250.

 

Foto: insella.it



Cosmin Voicu
Cosmin Voicu
Îmi plac motocicletele de când eram mic și mă uitam împreună cu tatăl meu la MotoGP și la WSBK. Îmi aduc aminte de cursele cu Doohan și mai târziu de Rossi când alerga la 125 și la 250. Și de Fogarty și Haga la Superbike.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *