Tom Sykes s-a impus în prima manșă de Superbike din Franța
06/10/2013
Ducati 1199 Panigale R devine și mai „rea“
07/10/2013

Tom Sykes câștigat a doua cursă de Superbike din Franța. Britanicul de la Kawasaki s-a clasat în fața piloților Aprilia, , Eugene Laverty și Sylvain Guintoli.

A fost un weekend perfect pentru echipa de uzină Kawasaki în Franța. După o victorie în prima cursă, Tom Sykes s-a impus și în manșa secundă. Britanicul a avut și de această dată o evoluție foarte bună. Mai mult, norocul i-a surâs în ultimul tur când o ploaie torențială și-a făcut apariția pe circuit. Astfel, cei doi piloți Aprilia, Eugene Laverty și Sylvain Guintoli au fost primii care au avut de suferit din pricina condițiilor meteorologice. Ambii au căzut în acul de păr Adelaide în ultimul tur, iar incidentul le-a spulberat orice șansă la victorie.

Ploaia apărută în ultimul tur i-a forțat pe comisarii de traseu să oprească cursa cu steag roșu. În această situație, rezultatele finale au fost cele înregistrate în ultimul tur complet parcurs. Așadar, învingător a fost declarat Sykes, iar locul doi i-a fost atribuit lui Eugene Laverty, în timp ce Sylvain Guintoli a trebuit să se mulțumească doar cu ultima treaptă a podiumului.

Cu doar o manșă rămasă de disputat, Tom Sykes conduce în clasamentul general al piloților cu un avans de 37 de puncte față de Eugene Laverty și 38 de puncte față de Sylvain Guintoli. Ultima etapă se va disputa la Jerez, Spania, peste două săptămâni, iar numărul total de puncte rămase de obținut este 50.