18/11/2013
VIDEO De ce mergem pe motocicletă?
19/11/2013

MacauGP – cel mai dur circuit stradal din lume. Hutchinson, învingător

MacauGP este una dintre cele mai dure curse pe un circuit stradal din lume. Anul acesta s-a impus britanicul Ian Hutchinson pe o Yamaha R1.

După o absență de 18 luni în șaua motocicletei, Ian Hutchinson a revenit la ghidonul unei Yamaha R1 și a câștigat una dintre cele mai dure curse din lume, desfășurată pe un circuit stradal. Pe locul doi a terminat Michael Rutter (Honda), câștigător al competiției de opt ori, iar pe trei s-a clasat Gary Johnson (Honda).  Johnson a reușit să încheie cursa în fața vedetei Isle of Man TT, John McGuinness (Honda). Cursa a fost întreruptă în turul 13 din 15 în urma unui incident în care a fost implicat debutantul Dean Harrison (Kawasaki).

MacauGP este o cursă ce se desfășoară anual pe un circuit stradal din China. Lungimea unui tur este de 6.120 km, iar durata unei curse este de 15 tururi. Competiția ajunsă la a 47-a ediție este cunoscută ca fiind una dintre cele mai dure curse stradale din lume, din cauza lățimii foarte înguste a circuitului. Mai mult, nu există zone de degajare în cazul unui accident, iar pe margini, piloții trec cu peste 200 km/h pe lângă ziduri și parapeți. MacauGP mai este renumită și pentru faptul că este singura cursă stradală unde se desfășoară curse de mașini și de motociclete.

Prima cursă moto MacauGP s-a desfășurat în 1967, iar în același an competiția și-a luat primul tribut. Dublul campion Dodjie Laurel a suferit un accident fatal în timp ce pilota mașina sa de curse. Anul trecut, pilotul portughez de motociclism Luis Filipe de Sousa Carreira și-a pierdut viața în urma unei căzături, iar la o zi distanță, pilotul de turisme Phillip Yau a fost implicat într-un accident fatal. În MacauGP au alergat și piloți renumiți printre care Kevin Schwantz (Campion Mondial MotoGP), Carl Fogarty (Campion Mondial World Superbike), Ron Haslam (Campion Britanic de Superbike) și Michael Rutter (de opt ori câștigător MacauGP).

Cosmin Voicu
Îmi plac motocicletele de când eram mic și mă uitam împreună cu tatăl meu la MotoGP și la WSBK. Îmi aduc aminte de cursele cu Doohan și mai târziu de Rossi când alerga la 125 și la 250. Și de Fogarty și Haga la Superbike.