19/05/2014
Turul Europei pe Hayabusa
20/05/2014

Aproximativ 1.300 de spectatori la etapa CM de Supermoto de la Arad. Thomas Chayere, liderul zilei

Aproximativ 1.300 de oameni. Acesta este numărul anunțat de organizatorii etapei Campiontatului Mondial de Supermoto de la Arad. Francezul Thomas Chayere a obținut cele mai multe puncte, iar Sorin Trăistariu s-a clasat pe 10.

Duminică, la Arad, s-a desfășurat a doua etapă din Campionaul Mondial de Supermoto, dupa zece ani de absenta din Romania. La cursă au venit 300 de plătitori de bilet și aproximativ 1.000 de oameni care au stat în zona cu acces gratuit.

La S1, lupta s-a dat între cei doi frați Chareyre și finlandezul Mauno, toți trei creditați cu șanse egale de a termina pe locul întâi. În manșa întâi, Mauno a preluat conducerea, dar a fost depășit în a doua tură de Thomas Chareyre. Această ordine s-a păstrat până la momentul în care finlandezul a căzut in zona off-road si este depasit de Ivan Lazzarini si Angel Karanyatov. Prima rundă s-a terminat cu o luptă acerbă a finlandezului de a recupera, dar prin dreptul steagului hașurat au trecut, pe rând Thomas si Adrien Chareyre, urmați de Ivan Lazzarini și de Mauno Hermunen.

Mansa a doua a S1 a fost așteptată pentru revanșa lui Mauno. Norocul l-a ajutat pe finlandez pentru că, în tura a 3-a, Thomas Chareye a căzut în zona de off-road de pe poziția a doua pe locul șase și a pierdut, astfel, șansa de a-l ajunge pe Mauno.

DSC_0167

În general, cursa a fost presărată cu o mulțime de căzături în zona de off-road. Mauno a terminat pe prima poziție, urmat de Thomas, pe locul doi și de Ivan Lazzarini pe trei.