Robbie Maddison face surfing. Cu motorul VIDEO
03/08/2015
Yamaha R3 – Test pe circuit
06/08/2015

La drum cu Motosketarii din Plopeni spre Capul Nord

Athos, Porthos, Aramis, și D’Artagnan. Și tânărul Planchet. Adică strategul guraliv Robert, voiosul Victor, bătrânul protector Daniel, artistul Vlad și Paj’ul Somar. Nu din Paris, ci din Plopen. Au încălecat pe cai (a se citi „motoare“) și au plecat acolo unde toți motocicliștii vor să ajungă măcar odată în viață. La Capul Nord. Locul unde se agață Europa în cui.

Pentru cei care-au dat Bacul la Istorie, Plopeni nu e un orășel din Prahova, înconjurat nu de plopi, ci de stejari. Iar din mijlocul pădurii de stejari au răsărit mușchetarii… pardon, Motosketarii, un grup foarte frumos de prieteni, toți cu spirit de aventură.

 

motosketari

Motosketarii și castelul lor

 

Pe 17 iulie, la 04.37, motoschetarii învârteau cheia în contact și plecau spre Capul Nord, călare pe două V-Stroame, o FZ-6, o Kawasaki KLE 500 și o Hornet. Armele: aparate de fotografiat, niște bricege pentru executat pepeni și wurști și doze considerabile de optimism.

 

motosketari norvegia

motosketari pranz

În jurul focului, ca niște mușchetari adevărați

 

Pe la sfârșitul lunii iulie erau deja în Peninsula Scandinavă, iar pe 29 îl întâlneau pe Moș Crăciun. A doua zi, atingeau Capul Nord și marcau „o zi mare pentru motociclismul din Plopeni“. De acolo au plecat să descopere Norvegia. Și tot pe meleaguri Norvegiene se află și la momentul redactării acestui articol.

 

 

Acestea fiind spuse, de aici înainte te voi lăsa în grija lor. Când se vor întoarce o să-i luăm puțin la întrebări, dar până atunci urmărește-i pe Facebook. Dă-le un like,  pentru că băieții știu să povestească, iar optimismul pe care-l transmit este molipsitor.

 

Motosketari reni

Atenție la reni

motosketari 3 motosketari cap nord motosketari roata



Cristian Predoi
Cristian Predoi
Redactor-șef PeMotoare.ro Facebook: Cristian Predoi Instagram: @cristian.adventure

1 Comment

  1. A. spune:

    Foarte misto ideea de a merge in nord. Mie mi-a mers la inima Norvegia, cu drumurile alea izolate si perfecte pentru bikeri.

    Anul asta am plecat spre Maroc. Ne puteti urmari pe blog: doi rideri pe eurafrica2015.blogspot.com

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *